DENNÍK FILOZOFA


Odkiaľ prichádzam a kam smerujem...



ÚVAHA:

Každý z nás si už od detstva nosí v sebe určitý obraz podnietený vnímaním tohto sveta. Tento obraz pozostáva z toho čo človek pozoruje a vníma vlastným prežívaním, ale taktiež z toho čo si osvojil vďaka učeniu a prostrediu v ktorom vyrastal. Človek je týmto všetkým ovplyvňovaný a tým si vytvára určitý obraz sveta, ktorý potom zastáva ako pravdu. Žije akoby v bubline, v tom svojom malom svete, odkiaľ pozoruje dianie, konfrontuje ho zo svojím vlastným obrazom sveta a posudzuje. Smerodatnou mu v tom však nie je univerzálna Pravda o ktorú sa opiera celý vesmír a ktorú by mal hľadať, ale zase len jeho učením a pozorovaním vytvorený svet.

Vezmime si jeden príklad. Ak napríklad Afgánskemu chlapcovi od malička opakujú že jeho poslaním je vraždiť kresťanov, pretože tým slúži Alahovi, vtlačia mu do jeho myslenia obraz, ktorý sa mu stane vlastným i keď nie je pravdivý. Preňho je však tento obraz rovnako pravdivý ako pre nás ten náš, ktorý zastávame my, v našom svete mamonárstva, materializmu, či iných výplodov spoločnosti. Ak by však ten istý chlapec vyrastal od narodenia dajme tomu v Budhistickom chráme, kde by ho učili ako je nesmierne dôležité vážiť si života, bol by jeho pohľad na svet podstatne iný. Určujúce pre naše obrazné ponímanie sveta sú teda mnohé aspekty, prinášajúce nám naše umiestnenie na tej či onej časti zeme, ako sú napríklad : kultúra, zvyky, rodina, škola, cirkev, alebo naša krátkozraká, vlastná múdrosť.

A čo duchovná samostatnosť, hľadanie vnútornej slobody, či univerzálnej, skutočnej Pravdy? Ľudia za tú svoju pravdu bojujú, všemožne ju bránia, dokonca sa vraždia a prenasledujú a pritom.... Prispôsobujeme sa tejto chladnej mašinérii a ani si neuvedomujeme, že sme sa stali otrokmi tejto doby. Sme ako figúrky, ktoré sa hýbu tak, ako zatiahnú za špagát iní, ktorým to z nejakého dôvodu vyhovuje. Je až zarážajúce ako slepo dnes ľudia prijímajú mnohé učenia či teórie bez toho, že by živo zvažovali ich obsah. Dajú sa zlákať pohodlnosťou, ktorá im predkladá hotové názory namiesto toho, aby prísne zvažovali všetko čo sa im ponúka. Skutočný, pravdivý obraz tohto sveta si však musí každý človek poskladať sám, vlastným úsilím, hľadaním Pravdy, prísnym zvažovaním, skúmaním a prežívaním s bdelými zmyslami. Pán Lucien Siffrid, autor veľmi zaujímavých publikácií, napísal vo svojej úvahe nazvanej „Musím mať pravdu!“ okrem iného: „Všimnite si veľmi rozšíreného spôsobu komunikácie medzi ľuďmi. Nezáleží im na objektívnej pravde, ale v prvom rade zdôrazňujú svoj vlastný názor, svoju vlastnú skúsenosť. Často sa dostávame do situácií kde nejde o službu Pravde ale len o ukojenie vlastnej namyslenosti. Všimnite si podstaty väčšiny sporov a debát, ktoré toľko zaujímajú myseľ vedeckých a kultúrnych pracovníkov i kritikov. Každému ide o dokázanie toho, že on má pravdu a nie jeho protivník. A toto pretekanie sa je veľmi vžitý zvyk, ktorý prenikol tak hlboko do mäsa a krvi, že celé myslenie, reč i jednanie ľudí je tím prestúpené. Politika, hospodárstvo, umenie, veda, priateľstvo, rodinný život i manželstvo sú týmto pretekaním sa otrávené. Snaha dokázať, že ja mám pravdu, je príznakom veľkej namyslenosti a sebectva, lebo týmto ľuďom nejde v skutočnosti o pravdu, ale o dôkaz, že „na moje slová došlo“. Nesnažíme sa v sebe prekonať túto namyslenosť, aby sme v mlčaní prekonali seba a svoju snahu vyniknúť. Spoločenská a sociálna závislosť ľudí na sebe vyvoláva len zvýšené napätie, hádky a rad nespravodlivostí, lebo nikomu nejde vo väčšine prípadov o skutočnosť, ale len o vlastné ja. Tak plynie väčšia časť života ľudí bez obsahu duchovných hodnôt, vo všedných zmenách a udalostiach, ktorým sa vraví osud.“

Áno, chýba tu pokorné hľadanie pripravené zbúrať múr svojich doterajších názorov a svojej pýchy. Ak sa človek tvrdošijne drží ,,svojich“ právd, bez odhodlania nájsť skutočnú Pravdu, skutočný a pravdivý obraz sveta, nikdy sa nedozvie aká je Pravda, ktorá dáva odpovede na všetky otázky ľudského bytia. Takáto Pravda, z ktorej pramení i možnosť utvoriť si pravdivý obraz o tomto svete, však musí a taktiež pochádza z východiska stvorenia. Tu musíme začať naše hľadanie.

Som presvedčený, že ak v nás vytryskne túžba po Pravde, okamžite sa nás táto i dotkne a my to pocítime. Len to pokojne skúste a nebojte sa pritom použiť svoje srdce. Ak vo vás povstane skutočná túžba, otvoria sa vám nové svety. Každý bez rozdielu, ak len trochu logicky uvažuje, musí priznať, že v celom vesmíre sú určité zákonitosti, či už v prírode, vesmíre, alebo v živote človeka a tieto zákonitosti majú svoj pôvod niekde vyššie. Pôvodom všetkého jestvujúceho je, a to si musíme priznať, ohromná inteligencia a nesmierna sila, ktorá dokázala stvoriť všetko to nádherné, čo riadi v úžasnej harmónii a poriadku.. Niekto toto východisko všetkého nazýva prírodou, iný tvrdí že to všetko vzniklo postupom času, akosi samočinne, a.t.ď.

Ak si chceme vytvoriť správny obraz tohto sveta, musíme sa teda opierať o jestvujúce skutočnosti, ktoré sa nám jasne, zreteľne a logicky ukazujú v prírodných zákonoch, ktoré majú a musia mať svoj pôvod a východisko a ktoré nám vôbec dovolili vzniknúť. Mnohí ľudia tvrdia „čo nevidím tomu neverím“ alebo, ,,keď uvidím Boha potom uverím“. Takéto a mnohé iné argumenty používajú na ospravedlnenie svojej lenivosti, pretože tým slepo prehliadajú reč stvorenia, ktorou k nám živo prehovára Stvoriteľ. A pritom sa nám stačí len smelo rozhliadnuť, vzhliadnuť ku hviezdam, na krásu života a neustále pracujúce zákonitosti stvorenia a otvárajú sa nám svety, ktoré sme vo svojej slepote prehliadali. Pokorné úsilie o poznanie skutočnej Pravdy nám dá krídla a náš obraz sveta začne nadobúdať formu, ktorá bude žiariť všetkými farbami ako trblietajúci sa obraz neustále sa meniaci vo svojej kráse, pretože živé hľadanie nepozná strnulé formy, ale len neustále sa meniace skutočnosti odvíjajúce sa od nášho vnútorného, duchovného poznania.

Staňte sa v sebe slobodnými, oprostenými od ľudských dogiem a potom bude mať váš obraz sveta v sebe slobodu, pretože bude pochádzať z nespútaného slobodného uvažovania a bude sa dotýkať pravej podstaty, teda Pravdy samotnej.



Pokiaľ niečomu nerozumiete, alebo máte iný názor, prosím napíšte mi E - mail.

Simeon



NAJ.sk

NÁVRAT DO ZLOŽKY FILOZOFA