DENNÍK LIEČITEĽA


Káva a jej tajomstvá



Najstaršiu písomnú zmienku o káve nájdeme pravdepodobne v knihe arabského lekára Rhazema z desiateho storočia. Ten za jej rodisko označil náhornú plošinu pozdĺž jazera Tana v Etiópii, kde divo rastie dodnes. Prvá kultivácia kávy sa uskutočnila údajne okolo roku 570 nášho letopočtu v Jemene. Legenda hovorí, že prvými milovníkmi tohto moku boli mnísi jedného kláštora, ktorí zistili, že káva zaháňa spánok, povzbudzuje duševnú aktivitu a pomáha pri duchovných cvičeniach. Prvenstvo v príprave odvaru z kávových zŕn patrí Peržanom. V 15. storočí jej chuti podľahli aj v Arábii a Egypte. Slovo káva má pôvod práve v arabčine - je odvodené od arabského výrazu „qahwah“, čo v preklade znamená "sila“. Nápoj sa následne dostal do Turecka. Tam mal dokonca rozhodujúci význam pri uzatváraní manželstiev. Budúci ženáč sľuboval nastávajúcej, že jej bude pravidelne variť kávu. Čo sa stalo, keď svoj sľub porušil, staré záznamy nehovoria. Do Európy sa káva dostala z Turecka vďaka benátskym kupcom.

Je káva škodlivá?
Prvý pokus zistiť škodlivé účinky kávy uskutočnili už pred dvesto rokmi na podnet kráľa vo Švédsku. Na experiment si vybrali dvoch bratov - väzňov, dvojčatá. Jeden musel vypiť denne 30 šálok kávy, druhý presne také isté množstvo čaju. Pokus trval desať rokov. A aký bol výsledok? Medzičasom umreli lekári poverení sledovaním experimentu, potom sám kráľ, ktorý bol najzvedavejší na jeho výsledky a čo sa týka oboch "pokusných králikov“, tí sa dožili úctyhodného veku.

Tajomstvá kávy:
1. Dodáva pocit šťastia.
Mnoho ľudí sníva o pariacej sa kávičke hneď ráno v posteli. Podľa štúdie Harvardovej univerzity dvíha už 1 šálka kávy hladinu sérotonínu. Známy hormón šťastia zmierňuje stavy depresie a úzkosti a navodzuje pocit pohody.

2. Zvýšuje krvný tlak.
Ranná šálka kávy Vám pomôže naštartovať deň. Kofeín zlepší krvný tlak a trávenie, rozhýbe mozog, dýchanie a krvný obeh. Účinné látky v káve jemne zúžia cievy, krv preto prúdi rýchlejšie. Pre ľudí s nízkym krvným tlakom je to ten najlepší liek. Pozor, s mierou ! 2 až 3 šálky denne na to určite stačia.

3. Chráni pre zubným kazom.
Ukazuje sa, že káva chráni zuby pred kazom. V laboratóriu to dokázal tím výskumníkov z univerzity v Ancone. Horké látky v káve blokovali nebezpečné baktérie a nedovolili im uchytiť sa na povrchu modelu zuba. Išlo však len o pokus v laboratórnych podmienkach a či táto antibakteriálna ochrana funguje aj v ľudských ústach, sa predbežne naisto nevie. Zatiaľ sa najlepšie osvedčilo kombinovať pitie kávy s poctivým čistením zubov, ktoré Vás zbaví aj žltého povlaku na sklovine.

4. Neodvodňuje.
Dlho sa predpokladalo, že káva pôsobí močopudne, a teda telo odvodňuje. Lawrence E.Armstrong, profesor a popredný expert z univerzity v Connecticute, toto tvrdenie spochybňuje. Skúmal, aký je rozdiel medzi účinkámi kávy a športu, pri ktorom sa človek spotí a zistil, že strata tekutín u kávičkárov je zanedbateľná. To však za predpokladu, že nevypijete viac ako 4 šálky/deň. Okrem toho odporúča vypiť ku každek kávičke aj pohár vody.

5. Srdce bije pre kávu.
Káva núti srdce k zvýšenej aktivite a tým zvyšuje krvný tlak. Fínsky vedci sledovali vplyv kavy na krvný tlak počas 10 rokov u viac ako 20.000 mužov a žien. Z výsledkov štúdie jasne vyplýva, že pôžitok z kávy Vám ťažkosti s krvným obehom nespôsobí. Na ochorenia srdca umierajú skôr muži, ktorí nepijú kávu. Kardiológ R.Corti prezentoval na výročnom stretnutí Americkej kardiologickej spoločnosti v Chicágu štúdiu s podobným výsledkom. Spomedzi pacientov so srdcovo-cievnymi ochoreniami sú tí čo holdujú káve, ohrození menej ako jej odporcovia. Pozor by si mali dávať iba ľudia s vysokou hladinou cholesterolu a uprednostniť radšej filtrovanú kávu. Filtračný papier totiž zachytáva látky, ktoré majú na svedomí zvyšovanie obsahu tuku v krvi. Pamätajte však, že filtrovanie zvyšuje obsah kofeínu v káve !

6. Stimuluje myslenie človeka.
Káva jednoznačne podporuje myslenie. Vedci izraelského Weizmannovho inštitútu vysvetlili, ako kofeín stimuluje mozgové bunky. Mobilizuje kalcium v nervových bunkách, spoje medzi nimi fungujú rýchlejšie a zefektívňujú prácu mozgu.

7. Káva ako liek pre astmatikov.
Organizmus alergika produkuje ako neprimeranú obrannú reakciu nadmerné množstvá histamínu. Lieky proti alergii tento proces potláčajú. Najnovšie štúdie poukazujú na fakt, že kyseliny obsiahnuté v káve pôsobia na imunitný systém a znižujú hladinu histamínu. Už dávno je známe, že kofín rozširuje priedušky a stav astmatikov sa tým zlepšuje.

8. Nijaké žlčové kamene.
Podľa štúdie Harvardovej univerzity zabraňuje káva tvorbe žlčových kameňov. Vedci pozorovali 80.000 žien 20 rokov. 4 šálky denne znížili tvorbu žlčových kameňov až o 25%. 5 a viac šálok malo ešte viditeľnejší účinok. Podobná harvardská štúdia preukázala tieto výsledky aj u mužov. Ako presne káva zabraňuje tvorbe kameňov, je zatiaľ nejasné. Predpokladá sa, že kofeín mobilizuje žlč a nedovoľuje cholesterolu, aby kryštalizoval. Žlčové kamene pozostávajú prevažne práve z cholesterolu a žlčového farbiva. Zvyčajne vznikajú ako následok mastnej stravy.

9. Zabrzdí cukor.
Podľa štatistiky svetovej zdravotníckej organizácie trpí 150 mil. ľudí na cukrovku II. typu, tzv."stareckú". Príčinou je kombinácia nadváhy a nedostatočného pohybu. Vedci amsterdamskej univerzity dokázali, že kto pravidelne pije kávu znižuje si riziko vzniku cukrovky na polovicu. Dôvod zatiaľ nepoznáme, pravdepodobne tu hrá najväčšiu roľu schopnosť kofeínu podnietiť látkovú premenu.

10. Pomáha v boji s rakovinou.
Kofeín nespôsobuje rakovinu, potvrdilo 15 štúdií z celého sveta na vzorke 20.000 "pokusných králikov". Naopak, káva obsahuje antioxidanty, ktoré zachytávajú volné radikály a tým by mali zabrániť tvorbe rakovinových buniek. Z testov univerzity v New Jersey vyplýva, že kofeín zrejme chráni pred rakovinou kože, lebo napomáha odumieraniu tumorových buniek. U pravidelných kávičkárov je % výskytu rakoviny čreva o 24% nižšie. Kofeín totiž podnecuje trávenie, preto sa nemôžu látky spôsobujúce rakovinu na dlho uchytiť na sliznici čreva.



Pokiaľ niečomu nerozumiete, alebo máte iný názor, prosím napíšte mi E - mail.


Simeon



NAJ.sk

NÁVRAT DO ZLOŽKY LIEČITEĽA